ÇİKOLATA PARÇACIKLI KURABİYE


24-26 adet                                    Fırın Tepsisi ve pişirme kağıdı


Malzemeler:


312 gr un (2 brd + 1\4 brd)              200 gr yumuşamış tereyağı

1\2  tatlı k. tuz                               300 gr toz şeker (1,5 su bard.)

3\4 tatlı k. karbonat                           1  yumurta

1     tatlı k. kabartma tozu                   1  yumurta sarısı

275 gr bitter çikolata                          1  yemek k. pekmez


1. Unu, tuzu, karbonat ve kabartma tozunu bir kasede karıştır.

2. Tereyağını mikser yardmıyla yüksek-orta hızda çırp (2 dk.). Şekeri ekle, çırp (3 dk.).

​3. Yumurta, y.sarısı, ve pekmezi ekle. Çırp (2 dk.).

4. Un karışımının yarısını ekle karıştır. Sonra karışımın kalanını ve 200 gr doğranmış çikolata parçalarını ekle. Karıştır.

5. Daha kıvamlı kurabiyeler isterseniz karışımı bu haliyle üzerini streç film ile güzelce kaplayıp buzdolabında 4-36 saat dinlendirin. Ben dinlendirmeden de denedim oldukça güzel bir kıvam yakalanıyor çünkü tarif çok dengeli. Dinlendirmek tamamen tercihinize bağlı.

6. Buzdolabından çıkar. 10-15 dk. beklet.

7. Fırını 180° ye ayarla. Hamurdan iki yemek kaşığı büyüklüğünde parçalar kopar. Dondurma kaşığı ile ya da el ile hafifçe yuvarlayarak (Çok uğraşmanıza gerek yok çünkü fırına girdikten sonra kendiliğinden yayılıp yassı kurabiye şeklini alıyor)tepsiye dizin. İki kurabiye arasında en az 5'er cm aralık bırakın.

8. Geriye kalan 75 gr çikolatayı irice doğrayın ve kurabiyelerin üzerine hafifçe bastırarak isteğinize göre yerleştirin.

9. Fırının orta rafında 14-16 dk pişirin. Fırından çıkardıktan sonra ılıyıncaya kadar tepside bekletin. Saklamak istediklerinizi tamamen soğuduktan sonra teneke kapaklı bir kutuda muhafaza edebilirsiniz.


Bu tarifin orjinali ödüllü blog yazarı ve yemek kitabı yazarı Cenk Sönmezsoy'a ait. Özellikle Esmer şeker bulamadığınız zamanlarda tam bir kurtarıcı. Yumuşak, dekoratif çikolatalı bu enfes tarif için çok teşekkürler Cafe Fernando.